Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?
15 Mayıs 2024

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanos Aşısı Kaç Yıl Korur, Tetanos halk arasında kazıklı humma olarak bilinmektedir. Bakterilerin açık yaralar yolu ile insan ve hayvanlara bulaşmaktadır. Tetanos hastalığından korunmak amacı ile yapılan aşıya ise tetanos aşısı adı verilmiştir. Ateşli ve tehlikeli bir hastalık türü olarak bilinmektedir. Halk arasında paslı çivi ve paslı metal eşyalardan bulaştığı bilinen bir hastalık türüdür. İlk kez 1924 yılında Descombey tarafından geliştirilen tetanos aşısı, Türkiye'ye 1989 yılında çocuklara uygulanması zorunlu aşılar grubunda yerini almıştır. Aşı, sadece bebeklik ve çocukluk dönemlerinde yapılmamaktadır. Gebelikte de 2 doz şeklinde anneye uygulanmakta ve böylece bebek anne karnındayken koruyuculuğu sağlanmaya başlanmaktadır. Hamileliğin 20. Haftasında yapılan aşı daha sonra 5 doz şeklinde yapılmaktadır. Bebek doğduktan sonra 2, 3 ve 4. Aylarda toplam 3 doz şeklinde uygulanmaktadır. 16 ve 24. Haftalarda da 4. Doz uygulanır.

Tetanos Aşısı Kaç Yıl Korur

İlköğretim 1. Sınıfta son doz yapılan tetanos aşısı uzun yıllar koruma sağlamaktadır. Sadece herhangi bir yaralanma durumunda yara kirli ise ve aşının üzerinden 5 yıl geçmiş ise aşı tekrarlanır. Fakat yara temiz ama aşının üzerinden 10 yı geçmiş ise aşı tekrar yapılır. Hastalığa karşı tam koruma sağlamak amacı ile aşı her 10 yılda bir tekrarlanmalıdır. B aşı türü kas içerisine yapılan enjeksiyon ile yapılmaktadır. Sağ veya sol kol fark etmeden kola kasa enjekte edilmelidir. Kaba ete tetanos aşısı yapılmaz.

Tetanos Aşısı Kaç Yıl Korur ve Yan Etkileri Nelerdir?
  • En fazla görülen yan etkisi aşının yapıldığı kolda kızarıklık, şişme ve hafif ağrıdır. Şişlik bütün kolda olabileceği gibi sadece aşının yapıldığı bölgede de olabilmektedir.
  • İştahsızlık
  • Halsizlik
  • Hafif ateş
  • Ateşlenmeye bağlı olarak gelişebilecek kasılmalardır.
Ağrıyı kesmek ve ateşi düşürmek amacı ile ağrı kesiciler kullanılabilir. Bebeklerde ise düşük dozda parasetamol semptomları hafifletecek ve bebek daha huzurlu olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tetanoz Aşısı Sonrası

Tetanoz Aşısı Sonrası

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ameliyatlarda Tetanoz Aşısı Yapılır mı?

Ameliyatlarda Tetanoz Aşısı Yapılır mı?

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Tetanoz Aşısı Kimlere Yapılmaz?

Tetanoz Aşısı Kimlere Yapılmaz?

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?