Gebelikte Tetanoz Aşısı Gerekli mi?
22 Haziran 2024

Gebelikte Tetanoz Aşısı Gerekli mi?


Gebelikte tetanoz aşısı gerekli mi, diye düşünen pek çok anne adayı bulunmaktadır. Tetanoz, Clostridium tetani adlı bakterinin sebep olduğu ciddi bir hastalıktır. Hastalık genellikle kirlenmiş metal maddelerin yara ya da vücuda temas etmesi sonucu bulaşır. Tetanoz hastalığının ihmal edilmesi, ölüm vakalarının yaşanmasına neden olabilir. Günlük hayat içerisinde her birey tetanoz hastalığıyla karşı karşıya kalma riski taşımaktadır. Ancak bu risk, gebeler açısından daha ciddi sonuçların yaşanmasına neden olabilir.

Hamilelik boyunca rutin kontrollerin yapılması gereklidir. Bu kontroller ve doğum esnasında kullanılan tıbbi araç gereçlerin kirli olması, anne adayı ve bebeğin sağlık durumunu tehlikeye sokabilir. İşte bu durumun oluşmasını önlemek için tetanoz aşısı gibi basit bir önlemin alınması, bazı uzmanlar tarafından özellikle tavsiye edilir.

Gebelikte Tetanoz Aşısının Önemi

Ülkemizde her geçen gün sağlık kuruluşlarının koşullarını dünya standartlarına ulaştırmak için daha da fazla çaba sarf edilmektedir. Eskiden ebeler tarafından daha zor koşullarda doğumlar gerçekleştirilmekteydi. Bu dönemlerde tetanoz riski daha fazlayken, günümüzde bu hastalığın oluşma ihtimali ciddi oranda azalmıştır. Ancak yine de her türlü ihtimal göz önüne alınarak, basit bir uygulama olan tetanoz aşısı 2 doz halinde yaptırılmalıdır.

Tetanoz aşısını sağlık ocağı olarak bilinen kuruluşlarda yaptırabilirsiniz. İlk dozdan sonra ikinci dozun 1 ay içinde yaptırılması önerilir. Eğer aşı yaptırılmamışsa, bebekte ya da annede doğumdan sonra tetanoz belirtisi görülürse hemen tetanoz tedavisine başlanılması önemlidir.

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri ve Koruma Süresi

Tetanoz aşısının ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. Aşının 2 doz olarak uygulanması, kişiyi 10 yıl boyunca koruma garantisi verir. Bu nedenle korunmaya devam etmek için yeniden aşı olmak gerekir.

Ek Bilgiler

Tetanoz aşısı genellikle şu durumlarda önerilir:

  • Kirlenmiş yaralanmalar
  • Doğum öncesi ve sonrası
  • Cerrahi işlemler
  • Hayvan ısırıkları

Anne adaylarının bu konuda bilinçlenmesi, hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlık profesyonelleri, gebelik sürecinde tetanoz aşısının gerekliliği hakkında daha fazla bilgi ve rehberlik sağlayabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Sonrası

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Sonrası

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Tetanoz Aşısı Nerden Vurulur?

Tetanoz Aşısı Nerden Vurulur?

Tetanoz Aşı Kartı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Aşı Kartı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Güncel

Tetanoz Aşısı Kimlere Yapılmaz?

Tetanoz Aşısı Kimlere Yapılmaz?

Güncel

Tetanoz Aşı Takvimi

Tetanoz Aşı Takvimi

Güncel

Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?

Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?